- Woda w moim pianinie?!
- Dlaczego pękają deski pudła rezonansowego?
- Zardzewiałe i zaśniedziałe struny w moim instrumencie?
Jednak najczęstszym defektem spowodowanym przez nadmierne wyschnięcie drewna w instrumencie jest pękanie deski rezonansowej, co wprost prowadzi do osłabienia akustyki a w dalszym ciągu nawet do utraty rezonansu. Wpływa to również na rozregulowanie mechaniki, luzowanie się młotków a nawet wypaczanie się klawiszy i odpadanie okładzin. Z drugiej strony nadmiar wilgoci może powodować skraplanie się rosy na strunach i wywoływać rdzę oraz śniedź. Ponadto nadmierna wilgoć z dodatkiem kurzu i insektów wytworzy pleśnie i spowoduje gnicie tychże elementów. To co czasem można zastać we wnętrzu pianina czy fortepianu przysparza właściciela o, delikatnie mówiąc, zaniepokojenie.
Dlatego zachęcam wszystkich właścicieli instrumentów aby zakupili higrometr (wilgotnościomierz) i umieścili go w pobliżu pianina lub fortepianu na wysokości wzroku, a po sprawdzeniu czy wskazanie jest w zakresie od 45% do 65% odetchnęli spokojnie, bo to oznacza, że instrumentowi jest dobrze. Jeśli jednak wartość odczytana będzie mniejsza od 40% lub większa niż 70% wtedy powinniśmy się zaniepokoić i przy najbliższej okazji zadać stroicielowi pytanie jak ustabilizować wilgotność.
Ze względu na wiele uwarunkowań jakie można spotkać we wnętrzach mieszkalnych, nie mogę dać jednoznacznej recepty jak temu zapobiec, jednak postaram się pomóc w przypadku konkretnych pytań, które można kierować na e-mail: pianostroiciel@wp.pl
Życzliwy,
pianostroiciel